Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kelle Antal az Artformer

A művész a tavaszi konferencia után ismét az előadók sorában, aki most arról beszél, hogy vajon mik azok a nézőpontok, amik által látunk egy alkotást és hihetünk-e egyáltalán a szemünknek?

Milyen kultúra befolyásolja azt, hogy egy műtárgy mit sugall, mit látunk benne, mivé válik egyik vagy másik néző szemében. Az általa alkotott tárgy, amit bemutat:  Mű a Szentföldről

Az absztrakt forma alkalmas arra, hogy akár több dolgot is el tudjunk képzelni. Ám fontos üzenetet hordoz, mégpedig azt a szentséget, amit az Én, a Mi, és az Ők üzenete tartogat az emberek számára.

Az egymásra figyelést és az egymásra utaltságot. A művész saját meglátásai végén kiemeli és egyben üzeni, hogy fontos dolog megtalálni a saját perspektívánkat miközben hagyjuk, hogy mások, társaink is megtalálhassák a sajátjukat.

1 Tovább

Test és lélek ’Pas de deux’-je

A harmadik felvonás alcíme: ráció, hit, érzelem. Tunyogi Henriett előadása nyitotta a harmadik felvonást. A Hattyú halálát táncolta, majd arról mesélt nekünk, hogyan mesél történeteket táncosként, szavak nélkül, a gyönyörű zene és a mozgás segítségével.

Elmesélte, hogy a színpadon megélheti a különféle szerepeket, a széles skálán mozgó érzelmeket, a valóságban azonban nem. Az életben neki is szüksége van a racionalitásra, a színpadon viszont ez akadályozná. Hogy teljesen átadhassa magát a zenének, órákon át gyakorolja a mozdulatokat, amíg azok teljesen automatikussá nem válnak. Először a spiccen állva érezte biztonságban magam, ahol csak a saját erején múlik minden, nem függ senkitől sem.

Henriett elkötelezett a jóga és a meditáció iránt is. Hosszú időt töltött Indiában, a Himalája környékén. Egy alkalommal, mikor egy negyven napos csendfogadalmat tartott, jógija, akinél meditált, így tanította: az az igazi csendfogadalom, amikor az elméd nyugodt.

Életében az elme nyugodtsága a hit, a jól szervezett életvezetés a ráció jelenlétét, a tánc az érzelmeket képviseli.

0 Tovább

Az illat, mint művészet

Nem titok, hogy mennyire dinamikus fejlődés zajlik a parfümiparban, ám Chandler Burr szerint mindez egy tradicionális művészet. Úgy véli az illatok megérdemlik, hogy művészetként kezeljük létrejöttüket, ezért  létrehozta a világ első illatművészeti központját.

A múzeum- ahol megvalósult a bemutató - igazgatója azt mondta, hogy már sokaknak volt ilyen ötlete, de ha valóban létrejön ez a kiállítás, központ akkor tényleg bemutatható, hogy mindez miért tekinthető művészetnek.

A szobrászat, a festészet a látásra összpontosít, a zenei alkotások a hallásra, ám a parfümök, az illatok a szagláson keresztül hatnak ránk.  Az illatművészet párhuzamba hozható ezekkel a művészeti ágakkal.

-          Mindeközben illatminták érkeznek a közönség soraiba, az előadó instrukciókat ad hogyan, mire figyeljünk – kellemes élmény az előadás közben a valóságban is érzékelni a parfümök művészetét.

 

0 Tovább

Egy óra, amiből három év lehet.

Herman Gábor javaslata: igazítsuk életmódunkat a nap járásához. Állítsuk előre egy órával az óráinkat, ezáltal nem csak energiát spórolunk, hanem ami ennél sokkal fontosabb: minden évben lesz átlagosan hetven napunk, amikor egy órával tovább lesz világos. Az átlagéletkort figyelembe véve ez egy élethossz alatt háromévnyi napfényt jelent.

Miért fontos ez? Az energia megtakarítás mellett jó hatással lenne a hangulatunkra, többidőnk jutna s világosban űzhető szabadidős tevékenységekre, ami az egészségmegőrzés és az életminőség területén fejtene ki jótékony hatást.

Kik élnek így? Előrébb az időzónájukban, mint a földrajzi helyzetük? A franciák, a spanyolok, belgák, hollandok. Kikkel kerülnénk egy időzónába? A finnekkel, lettekkel, a többi balti állammal, Ukrajnával, Romániával. Ha ezzel bárkinek gondja lenne, felteheti magának a kérdést: távolabb vinne ez bennünket egy méterrel is Európától? A válasz nyilvánvaló: nem. Talán ideje lenne azt csinálni, ami jó nekünk, és előre állítani az óráinkat. Talán más országok is követni fogják a példánkat.

GMT +2-t Magyarországnak!

https://www.facebook.com/groups/gmt2tohungary/



2 Tovább

Természetközeli építészet

Birkás Gábor építész munkái során gyakori feladat, hogy meglévő épületeket kell átalakítania környezetbarát módon.  Erre már vannak technológiák, pl. a passzív ház, ahol azonban a  hermetikus zártság nem igazán természetes, továbbá  ellentmondásos az is, hogy a megújuló energiákat használó gépek előállítása, elhasználódása, avulása mekkora hulladékmennyiséget termel.

Bár számos megvalósult project van már a háta mögött, pl. Montenegróban a tenger hőjéből  nyert energia ellátással oldották egy szálloda hideg-meleg víz ellátását. Vagy egy családi ház, ahol a fényből nyert elektromos energiát állítanak elő, továbbá a föld hőenergiáját is használták.

Ám Birkás Gábor új utat keresett, természet közelibb megoldást. Mindehhez társa egy cserép virág, maga a növényi kultúra volt az inspiráló elem, hiszen több ezer év óta élő részei a világnak, pontosan megfigyelhető működésük, megújulásuk.

Könnyen megfigyelhetjük, hogy mit csinálnak a növények a különféle évszakokban  – nyáron pl. a vadszőlő, borostyán hűti a falfelületeket, télen viszont átengedi a fényt.

Meglévő épület köré egy színes, mázas kerámiaréteget tervezett, a régi és az új héj közé növényeket ültettek, ezáltal természetes, egészséges közeg került az épület köré. Mindezt létre lehet úgy hozni, hogy a növények jótékony hatását is használjuk, pl. nyugtató, gyógyító, energetizáló.

A rendszer energetikai szempontból megdöbbentő, a téli hőveszteség harmadolódik, a meglévő fűtési rendszer 30 %-al javult.

Ezt a technológiát Birkás Gábor és tervező csapata Design, energy and national – Design, energia és természetesség néven jellemzi, ahol az épület a természetet és az embert nem szétválasztja, hanem energetikailag összeköti. Ahol nem bonyolult gépek irányítanak, hanem egy élő, működő, természetes zöld környezet veszi körül a lakókat.

0 Tovább

Minden gyerek természettudósnak születik

Vaszary Zsolt előadása. Webcam laboratory - Webkamera laboratórium

A gyerekeknek természetes érdeklődésük van. Kérdeznek, érdeklődve figyelnek. Amíg iskolába nem mennek.

Zsolték egy szoftvert fejlesztettek, amely révén a gyerekek otthon rekonstruálható kísérletek révén megérthetik a kísérletet és az abban megfigyelhetőket, melynek eredményeképpen a tanulás célja nem az emlékezés, hanem a megértés lehet. A megértésen keresztül aztán emlékezni is könnyebb, és a megértett jelenségeken keresztül folyamatosan válaszokat kapva, a gyerekek nem veszítik el az érdeklődésüket, nem hagyják abba a kérdezést, nem hagyják abba a válaszok keresését.

Nem magyarázom tovább. Meg kell nézni.

http://www.webcamlaboratory.com/

1 Tovább

Mi lesz ha már nem leszel?

Némethy László az Amerikai-Magyar Kereskedelmi Kamara volt elnöke Magyarországon, az Invitel telekommunikációs cég volt vezérigazgatója, és egy nagyon olvasmányos könyv szerzője.

Előadását azzal a megdöbbentő kijelentéssel kezdte, hogy a statisztikák szerint az újonnan alapított vállalkozások 70%-a az alapítást követő első két évben becsukja a boltot, a maradék 70%-a pedig az ezt követő két éven belül megy csődbe. A csődök, bezárások egy részének az exit stratégiák hiánya az oka. Igaz ez a már megállapodott vállalkozásokra is. És hogy miért fontos ez? Mert globálisan évi 15 millió munkahely szűnik meg e miatt a jelenség miatt.

Mi a teendő? Tervet kell készíteni, fel kell készülni ennek a végrehajtására, forgatókönyvet kell készíteni előre nem látott események bekövetkeztére is. Ki kell építeni a vállalkozás menedzsment kapacitását, ki kell alakítani, és folyamatosan jobbítani kell a vezetési technikákat.

Mi teszi ezt nehézzé? A saját attitűdünk és a hiedelmeink, például akár az exit szóhoz társított negatív érzet. A legnehezebb rész saját magunk megváltoztatása. Viszont érdemes ezzel kezdeni.

0 Tovább

Jövő a jelenben

Könnyebben boldogulnánk, ha megismerhetnénk a jövőt, ha ismernénk versenytársaink pozícióját, ám legtöbben vívjuk a csatákat, hiszen a jövőt nem ismerjük.

Geoff McGrath  azt mondja, mégis van egy eszköz, amivel meg tudjuk ítélni, hogy mi fog történni a közeljövőben.  Ez nem sci-fi, ez a meglévő technológiák felhasználásával a józan paraszti ész használata. Ez egy technika, ami azonnal  méri saját mozgásainkat, versenytársaink mozgását, ezeket az információkat, tapasztalatokat kell összegyűjteni és ezekből a jövőt feltérképezni

Az adatok gyűjthetők, mivel a világot összetett rendszerek alkotják, a fizikai világ folyamatosan információt bocsát ki – internetes információáramlás, kamerák, pénzügyi mozgások, kereskedelmi értékesítés.

Vannak már chipek, érzékelők, amelyek folyamatosan követik egy-egy termék útját:  pl. egy üdítőital, melyik napon, melyik percben került ki a gyártósorról, mikor indult útra, mikor került ki a polcra.

Geoff McGrath, aki a McLaren szakértője elmeséli, hogy például a Forma1 verseny kielemzése hogyan történik, pedig ott igazán nehéz előre tervezni, mivel a verseny  dinamikus, és számtalan befolyásoló tényező alakítja. Megjósolhatatlan tényező az időjárás, ami ha változik másodpercek alatt kell döntést hozni, ezért olyan elemzéseket is előre kell készíteni, hogyha jön az eső akkor mi fog történni, mire kell készülni.

Tanácsa szerint az üzleti világban is ezt kell alkalmazni, és nem azt, hogy ott az elmúlt hónapban hogyan alakult az eladások, emelkedett vagy csökkent a termelés mennyisége. A múltbéli adatokat csak arra kell használni, hogy a jövőt tervezhetővé tegyük.

Elmondása szerint azok lesznek a csaták nyertesei, akik képesek ezekből az adatokból dinamikus stratégiát kialakítani és előre tervezni a jövőt.

0 Tovább

A legősibb vállalkozások

Zwack Izabella, a Zwack család neves tagja adta elő a családi vállalkozások értékeit, amelyek már szinte a civilizáció kezdete óta léteznek világszerte. Meggyőző számok állnak statisztikailag is a mondandója mögött.

Egy családi vállalkozás morálisan sokkal több értéket képes közvetíteni a társadalom felé, mert természetes módon képes átvinni a családi légkört a vállalkozásba is.

Abban a világban, ahol négy évre választunk idehaza kormányt és a vállalatok negyedéves tervekben gondolkodnak nagyon fontos kérdés, hogy hol leszel ötven év múlva. Hol lesz a családod?

János

0 Tovább

Hangok a múltból

Nyisztor Ilona Csángóföldről, Pusztina nevű faluból érkezett. Magyarországtól alig ezer km-re lévő terület, ahol 70ezer fő őrzi a magyar nyelv eredetét, ősi szavainkat, ők a moldvai csángók.  A magyar nyelv olyan változatát beszélik, melyek még őrzik a nyelvünk eredetét.

Pusztina védőszentje Szent István, akinek tiszteletére Ilona népdalt énekel tiszta hangon, ám számunkra már néhány ismeretlen szóhasználattal.

Mányai Csaba azt kérdezi az előadótól az énekek után: „ Min múlik hogy a kultúrát, hagyományainkat megőrizhessük”

A válasz mondhatni egyértelműen hangzik:

„Állítsuk vissza és tanítsuk azokat a hagyományokat, dalokat, amelyek  a magyar kultúránkhoz tartozik.” – válaszolja Nyisztor Ilona

1 Tovább

Újra itt

Tavasszal volt alkalmam részt venni a TEDxDanubia konferencián, az akkori téma a Képzelet ereje volt.

Fantasztikus előadókkal, szenzációs témamegközelítésekkel találkozhattam, nagy élmény volt, szó szerint egy más világot vetített, azt az üzenetet, hogy merjünk másként tekinteni a dolgokra, történésekre, életünkre, jó és rossz helyzetekre. Legyünk nyitottak, tekintsünk más szemszögből a környezetünkre, és figyeljünk.

Mai napig elkísérnek annak a napnak az üzenetei, mai napig ugyanolyan lelkesen mesélek barátaimnak egy-egy előadóról, témáról. Most újra itt lehetek, és óriási kiváncsisággal tekintek a nap elé, az előadások mind-mind olyan témákat feszegetnek, amelyeket itt, most, ma kell átgondolnunk, és ha kell, akkor változtatnunk!

A világ különböző kultúrái őrzik a múltat, melyekről nem megfeledkezve kell a jelenben élni és a jövőről gondolkodni!

1 Tovább

Beszélgetések

A nap az előadásokon kívül egyértelműen a beszélgetésekről fog szólni.

Az imént alkalmam nyílt megismerkedni és pár szót váltani Simonyi Andrással, volt washingtoni nagykövetünkkel. Aki nem tudná, ő miről ismertebb, annak álljon ez itt:

http://www.youtube.com/watch?v=FTbXLwV_cx4

Ez persze csak a jéghegy csúcsa, de jól mutatja, milyen eszközökkel is volna lehetséges, hogy az országnak jó hírét keltsük a világban.

Ez is a kultúrák párbeszéde.

0 Tovább

T Blogger eligazítás

A holnapi, TEDxDanubia konferenciáról online tudósít 3 blogger: Anikó, János és Zoltán.

Már itt vagyunk az Urániában, folynak az előkészületek :)

Holnap jövünk :)

0 Tovább

A közvetítés :)

2011. szeptember 23-án pénteken mindazok, akik nem jutnak el a budapesti Urániába, azok a Telekomnak köszönhetően élőben is követhetik az eseményt.

A webcastot itt találjátok:

http://www.origo.hu/tudomany/tudnijo/tedx/index.html

 

És hogy miért nem érdemes lemaradni a napról? Arról beszéljen a tavaszi TEDxDanubia közönsége:

http://www.facebook.com/TEDxDanubia#!/photo.php?v=10150328060304662

0 Tovább
12
»

tedxdanubia

blogavatar

A TEDxDanubia eseményeiről 2011 szeptemberétől élőben tudósítanak bloggerek. Olvassátok és csatalakozzatok virtuálisan ezekhez az inspiráló napokhoz!

Utolsó kommentek